Ako ďalej Vlado Dracula Moravčík?

Nášho najlepšieho thaiboxera Vlada Draculu Moravčíka (37) trochu zabrzdila v ďalšom športovom rozlete jeho nedávna neúspešná obhajoba dvojnásobného svetového titulu Enfusion v Žiline. Vlado je však bojovník na pohľadanie, otrasie sa a ide ďalej za svojím cieľom.

Trochu sme sa s ním porozprávali o jeho zatiaľ poslednom zápase v ringu a ďalšej športovej kariére. Vlado nám prezradil, čomu sa teraz venuje a čo pripravuje.

Vlado, koncom apríla si po druhýkrát obhajoval svetový titul Enfusion do 80 kg. Môžeš nám niečo povedať k tomuto zápasu?

Áno, zápas mi nevyšiel podľa mojich predstáv, keďže som prehral a titul neobhájil. Pripravený som bol výborne, ale v našom športe stačí jeden okamih, ktorý môže zápas rozhodnúť a tak sa aj stalo. Titul som získal dva roky po sebe a tretíkrát to už nevyšlo, čo ma mrzí, ale stále je to len šport a prehry k nemu neodmysliteľne patria. Celkovo som na turnaji v Žiline prehral prvýkrát po 12 rokoch.

Vieme, že okrem svojej športovej prípravy máš aj iné povinnosti. Čomu všetkému sa teraz venuješ?

Veľa času trávim v našom klube Dracula Gym, kde sa so svojim tímom venujeme príprave športovcov. Snažím sa pomáhať pri chode činnosti samotnej Šport Zóny, ktorú sme pred dvomi rokmi otvorili v Banskej Bystrici. Ako prezident Slovenskej Muaythai asociácie sa zasa snažím o rozvoj Thajského boxu na Slovensku.

Vlani som bol zvolený aj za poslanca banskobystrického mestského zastupiteľstva. Navyše už pár mesiacov pracujem na otvorení tradičných Thajských masáží, takže povinností mám viac ako dosť. Ale som zvyknutý bojovať a urobiť pre úspech všetko. Popri tom všetkom sa samozrejme venujem rodine, ktorá je pre mňa nadovšetko.

Tak toho máš naozaj dosť. Môžeš nám povedať niečo konkrétnejšie k tým Tvojim aktivitám, napríklad Dracula Gymu?

V klube sa venujeme športom ako Thajský box, Box, MMA a Grappling zatiaľ, ale plánujeme rozšírenie činnosti. Máme to rozdelené podľa vekových kategórii a technickej úrovne. Deti prijímame už od 4 rokov, venujeme sa hlavne ich všeobecnej pohybovej príprave hravou formou s prvkami Thajského boxu. Celkovo deti neprichádzajú do fyzického kontaktu, hoci veľa ľudí si myslí, že sa tu medzi sebou bijú (úsmev).

Potom je tam kategória od 9 do 14 rokov, kde už deti naplno venujú Thajskému boxu, ale stále len v kontakte na telo, bez úderov na hlavu a samozrejme v chráničoch. Od 15 rokov ich delíme podľa výkonnosti a tiež podľa toho, či sa jedná o amatérskeho (hobby) športovca alebo takého, ktorý sa tomu chce venovať profesionálne. Máme skupinu aj pre dievčatá a dámy Fit Box, kde si môžu poriadne zamakať.  Je to veľmi vhodné na redukciu hmotnosti, zvýšenie kondície a sebavedomia.

Organizácia a zabezpečenie rozvoja mladých športovcov je náročné aj po finančnej stránke, preto stále hľadáme partnerov, ktorí by nám pomohli robiť šport podľa našich predstáv. Tento rok by sme ešte chceli otvoriť pobočku nášho klubu v neďalekom meste.

Ako vidíš napredovanie Thaiboxu na Slovensku?

Thajský box má podľa mňa  v našej krajine svoje miesto už dávnejšie, ale veľká diera bola v nečinnosti zväzu vo vzťahu k ministerstvu a celkovo zákonu o športe. Za dva a pol roka, odkedy som bol zvolený za prezidenta, sme získali členstvo vo svetovej riadiacej organizácii IFMA, od ministerstva školstva dostali štatút národného športového zväzu. Deň pred mojim posledným zápasom sme boli na 56. valnom zhromaždení Slovenského olympijského a športového výboru prijatí za riadneho člena, čím sme si splnili jeden z našich hlavných cieľov. Okrem toho sme prvýkrát v spolupráci s univerzitou UMB oficiálne vyškolili trénerov Thajského boxu. Pripravujeme aj ďalšie nové veci na celkovú propagáciu a rozvoj Muaythai v našej krajine.

Čo Thajské masáže, kedy ich plánuješ otvoriť?

Otvoriť by sme to chceli v priebehu júna. Momentálne ukončujeme komplexnú rekonštrukciu priestorov a začneme zariaďovať. Kto má záujem, tak môže sledovať priebeh a informácie na sociálnych sieťach Thajská masáž Banská Bystrica – Thai Sabai Traditional Thai Massage.

Ako si si zvykol na činnosť poslanca mestského zastupiteľstva?

Prioritne sa zameriavam na dôležité veci pre Radvaň, za ktorú som kandidoval a samozrejme rozvoju športu v našom meste. Veľmi ma teší, že sa nám nedávno podarilo otvoriť zrekonštruovaný športový areál pri Základnej škole v Radvani. V spolupráci so školou pripravujeme prevádzkový poriadok tak, aby si ho užili nielen žiaci, ale v popoludňajších hodinách aj verejnosť.

Veľkou témou je aj vybudovanie protihlukovej steny v Radvani. Národná diaľničná spoločnosť finalizuje projekt pre stavebné povolenie, chceli by sme ho odprezentovať verejnosti, aby mali ľudia o tejto investícii čo najviac informácií.

Tento rok by sme chceli dokončiť aj projekt novej radvanskej cyklotrasy, vrátane cyklolávky ponad R1, ktorou sa Banskobystričania bezpečne dostanú na Rodinnú cyklocestičku.

Veľkou výzvou pre mňa ako poslanca a zároveň aktívneho športovca je aj organizácia európskej mládežníckej olympiády EYOF 2021 v našom meste. Bude si to vyžadovať veľa energie, ale ak budeme úspešní, získame okrem celoeurópskeho zviditeľnenia pravdepodobne aj významné investície do športovej infraštruktúry. To vnímam ako jedinečnú šancu pre naše mesto.

A čo Ťa čaká najbližšie? Uvidíme Ťa ešte v ringu?

V ringu ma ešte uvidíte, ale posledné obdobie bolo veľmi náročné. Dostal som odporúčanie od doktorov dať cez leto telu oddych a zregenerovať sa, predsa len už nie som najmladší (úsmev).

Momentálne pripravujem medzinárodný Fight Camp pre zápasníkov. Bude to 5. ročník a uskutoční sa v Šport Resort Slovenka v Moštenici, kde nachádzame nádherné prostredie a fantastické podmienky na prípravu.

Na jeseň zasa v spolupráci so Športovým gymnáziom v Banskej Bystrici rozširujeme našu triedu úpolových športov Box, MMA a KravMagu, čo treba organizačne zabezpečiť. Okrem toho pracujem ešte na jednej vecičke, ale to sa dozviete v pravý čas, nechcem zbytočne  predbiehat‘.

Ďakujeme za rozhovor.

Článok bol uverejnený na portáli www.bystricoviny.sk dňa 27. mája 2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *