Tréner Dracula MONACObet Gymu Róbert Delič dosiahol v Ríme historický úspech pre slovenské BJJ

Tréner banskobystrického Dracula MONACObet Gymu, zápasník v brazílskom jiu-jitsu Róbert “Bony” Delič sa stal prvým Slovákom, ktorý získal striebornú medailu na európskom šampionáte prestížnej organizácie IBJJF.

Tento úspech dosiahol 34-ročný rodák z Banskej Bystrice v piatok 27. októbra v Ríme po troch zápasoch za jeden deň. Delič vybojoval striebro v kategórii dospelých držiteľov hnedého pásu v pérovej váhe (do 66 kg). Viac sa dozviete v rozhovore nižšie.

Aký je to pocit, byť prvým Slovákom, ktorému sa podarilo získať striebornú medailu na turnaji organizácie IBJJF?

Áno som prvý Slovák, ktorý sa prebojoval do finále v tak vysokej výkonnostnej kategórii, je to dobrý pocit. Myslím, že to môže byť pre ostatných motiváciou, že sa to dá. Zápasia tam špičkový zápasníci z veľkých svetových gymov a ja trénujem 98% času v mojom gyme, ktorý sa nachádza v Detve, kde sa pripravujem s mojimi zverencami, ktorých som vychoval. Takže pokiaľ má človek dobrý prístup, poctivo trénuje a verí, tak dokáže čokoľvek.

Prosím priblíž nám, o akú úroveň ide? Čo znamená IBJJF pre BJJ zápasníkov?

IBJJF je najväčšia svetová organizácia v brazílskom jiu-jitsu. IBJJF Nogi Europeans sú vlastne majstrovstvá Európy, teda najväčší turnaj v Európe, aký organizujú. Radí sa medzi majoritné svetové turnaje, medzi ktoré patrí aj World (majstrovstvá sveta), Pan (panamerické hry) a Brassileiro (brazílsky šampionát). Organizujú aj Open turnaje, ktoré sú síce kvalitné, ale majú nižšie hodnotenie. V Európe sa organizujú majstrovstvá Európy ešte pod organizáciou ADCC, je to zároveň kvalifikácia na majstrovstvá sveta, ale len pre zápasníkov s európskym pasom. Naopak majstrovstvá Európy IBJJF sú otvorené pre každého, takže konkurencia je svetová.

Striebro si si vyslúžil v troch zápasoch. V akom časovom rozmedzí si ich absolvoval a ako prebiehali?

Do finále som sa dostal po dvoch výhrach. Na prvý zápas som dostal voľný los, keďže som mal nejaké body z London Open, a teda som bol v kategórii rebríčkovo vyššie ako niektorí. Do druhého zápasu som mal súpera z Talianska, ktorý je veľmi kvalitný, má niekoľko titulov národného šampióna a je aj súčasťou reprezentácie. Podarilo sa mi ho ukončiť pákou na nohu. Do tretieho zápasu som išiel so Španielom, ktorý je takisto viacnásobný národný šampión, má plno úspechov a zápasí na veľkých galavečeroch. Ten zápas som tak isto vyhral pákou na nohu. Do finále som išiel proti Turkovi, ktorý je tohtoročný bronzový medailista ADCC Trials (kvalifikácia na majstrovstvá sveta ADCC), a takisto národný šampión. Tento zápas som prehral na body. Všetci moji súperi sa pripravujú celoročne vo veľkých akadémiách, ktoré vedú európski a svetoví šampióni, takže o to viac si vážim tieto výsledky, keďže ja sa od mojich začiatkov pripravujem väčšinu času sám a trénera nemám. Naopak, ja sám robím ešte aj trénera.

Aký bol celý ten pobyt v Ríme?

Prvé dni boli náročné, keďže som bol v diéte a dolaďoval som ešte váhu, ale boli sme pozrieť v hale nižšie kategórie, kde som nasával atmosféru pred mojim dňom. Turnaj trval štyri dni a každý deň zápasili iné kategórie. V deň, keď som zápasil, som bol perfektne nastavený a pripravený doslova na všetko. Veľmi som si to tam užil. Predposledný deň sme boli pozrieť pamiatky Ríma, takže sme si urobili aj menší výlet.

Ako prebiehala tvoja príprava? 

Moja príprava prebiehala väčšinu času v Detve, kde mám svoj gym, alebo v banskobystrickom Dracula MONACObet Gyme. Absolvoval som však aj niekoľko kempov. Takisto som mal výbornú silovú prípravu s Marcelom Sekerešom, ktorý sa v tomto smere o mňa stará už pár rokov. Makal som na to aj celé leto, minulý mesiac som absolvoval aj ADCC Trials (kvalifikácia na MS), kde som sa dostal do tretieho zápasu, takže som sa troška rozzápasil a odskúšal formu.

Si športovcom, ale aj trénerom banskobystrického Dracula MONACObet Gymu. Ako vyzerá tvoj bežný pracovno-športový život?

Áno som športovcom a trénerom v Dracula MONACObet Gyme aj v FFC Detva. Môj bežný deň vyzerá väčšinou dosť monotónne. Ráno zanesiem malého syna do škôlky, potom mávam tréning, popri tom súkromné hodiny, po obede si pospím a idem vyzdvihnúť malého do škôlky. Následne študujem a analyzujem techniky, učenie sa patrí ku každodennej rutine. Potom mám večerný tréning, na ktorom sa venujem drilovaniu a riešeniu konkrétnych situácií. Večerný program pokračuje skupinovým tréningom, kde určím a trénujem s ostatnými. No a na záver dňa sparingy. Večer prídem domov, venujem sa rodine a pustím si niečo, pričom už nemusím rozmýšľať, alebo si prečítam knihu.

Aké sú tvoje ďalšie plány a ambície?

Mojím plánom je zápasiť ešte niekoľko rokov v elitných kategóriách. Keďže už nie som najmladší, tak neskôr chcem prejsť do masters, čo sú kategórie pre vekovo starších, a tam zápasiť kým budem vládať. Popri tom sa budem venovať trénerstvu. Mám ešte ambície doniesť domov medaily z prestížnych turnajov, určite sú to napríklad majstrovstvá sveta. To isté by som potom chcel zopakovať v masters. Tých turnajov už bude menej, a teda sa viac budem venovať aj trénerstvu.


Ak máte záujem začať trénovať brazílske jiu-jitsu alebo sa v ňom zdokonaliť pod vedením Róberta Deliča, neváhajte kontaktovať Vladimíra Pipereka, manažéra Dracula MONACObet Gymu na tel. č. 0908 888 677.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *