V Banskej Bystrici sa nám s bojovými športami spája najmä meno legendárneho bojovníka, ktorý získal šesť svetových titulov v thajskom boxe. Do Dracula Gymu si však nemusíte ísť len zaboxovať.
Vladimír Moravčík má vo svojom tíme aj skúsených trénerov disciplíny, ktorá sa zameriava na boj na zemi. Viac o grapplingu nám povedali tréneri Róbert Delič a Ján Šuniar.
Čo to vlastne ten grappling je?
Róbert Delič: Grappling by som tak trochu prirovnal k MMA (mix bojových umení), pretože je to mix zápasníckych športov ako BJJ (brazílske jiu-jitsu), džudo, zápasenie, sambo a podobné, kde sa využívajú hody, držania, škrtenia a páky na kĺby. Popularitu začal získavať najme kvôli efektivite v zápasoch Vale Tudo (zápas bez pravidiel) a MMA. Keď sa začínalo rozbiehať Vale Tudo a MMA, tak práve grappleri a BJJ zápasníci na týchto turnajoch výrazne dominovali. Grappling sa zápasí primárne bez kimona.
Väčšej popularite sa stále tešia skôr postojárske disciplíny, ako napríklad box či thajský box. Aj rekreační športovci, ktorí berú bojové športy len ako fyzickú aktivitu či odreagovanie, si vyberajú skôr box. Ako je na tom s popularitou grappling?
Róbert Delič: Grappling je u nás stále mladý šport a postojárske disciplíny majú dlhšiu tradíciu. Kedysi ľudia trénovali hlavne tradičné bojové športy ako karate, box, džudo, či zápasenie. Len málo ľudí sa venovalo kickboxu, thajskému boxu či MMA. Hlavne v Banskej Bystrici sú populárne postojárske disciplíny, lebo majú dlhú tradíciu. S vlnou popularity MMA sa však zvyšuje aj záujem o Grappling a BJJ, keďže tieto disciplíny idú spolu ruka v ruke a dnes je už skoro nemožné uspieť v MMA bez dobrého grapplingu či BJJ.
Prečo by mal teda človek, ktorý sa chce začať venovať bojovým športom, uprednostniť práve grappling?
Ján Šuniar: Ak niekto nie je fanúšikom úderov, je to pre neho ideálny šport. Je to šport, pri ktorom makáš rovnako, ak nie viac. Pri grapplingu sa nezvyknú robiť monokle a dostávať údery do hlavy.
Pre koho je teda grappling určený?
Ján Šuniar: Tréningy sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov a deti od 13 rokov. Na tréningoch venujeme rovnakú pozornosť nováčikom aj pokročilým. Grappling je podľa mňa pre každého, no je potrebné si uvedomiť, že vyžaduje disciplínu, odhodlanie a chuť neustále sa učiť nové veci. Z fyzického hľadiska je to skvelá pohybová aktivita, ktorá zaťažuje celé telo, rozvíja kondičné aj koordinačné schopnosti. A v neposlednom rade je to aktívne trávenie času zdravým pohybom s dobrou partiou ľudí. Na tréningoch treba očakávať zábavu, cvičenia vo dvojici, učenie sa nových pohybov a techník aj poriadny workout.
Róbert Delič: Tréningy sú určené pre každého. Na veku nezáleží. Všetko podstatné sa človek naučí na tréningu. Grappling obsahuje množstvo techník, ktoré sa roky prispôsobovali ľuďom podľa ich somatotypu. Je teda úplne nepodstatné, či je človek vysoký, nízky, alebo chudý, či svalnatý. Grappling a BJJ je však maratón a obsahuje mnoho techník, princípov či prístupov, teda je to šport, ktorý sa učíte celý život. Výrazne zlepšuje fyzickú kondíciu či mentálnu zdatnosť.
Čo ešte potrebujete vedieť?
Ak sa chcete kvalitne pripraviť na súťaž v grapplingu, alebo ste rekreačný športovec a chcete si vyskúšať tento bojový šport a zlepšiť svoje zručnosti a kondíciu, neváhajte sa prihlásiť na tréningy pod vedením Róberta Deliča a Jána Šuniara. Tréningy prebiehajú v Dracule Gyme, na Rudohorskej 31, v novozrekonštruovanej telocvični, vždy v pondelok od 19.30 h, v utorok od 18.00 h, v stredu od 16.00 h a vo štvrtok od 18.00 h. Dracula Gym ponúka aj ďalšie tréningové programy pre verejnosť, informácie a kontakty nájdete na stránke draculagym.sk.
Predstavenie trénerov
Róbert Delič: Tomuto športu sa venujem desať rokov. Začínal som ako zápasník MMA (približne 3 roky) a neskôr som presedlal na čisto grappling a BJJ (cca 8 rokov), kde dodnes aktívne zápasím na elitnej úrovni po celej Európe. Som držiteľom hnedého opasku v BJJ a som niekoľkonásobným majstrom Slovenska a iných krajín v grapplingu. Stále sa aktívne zúčastňujem kempov a tréningov so svetovou či európskou špičkou v BJJ, MMA či grapplingu. V tréningu som veľmi precízny, venujem sa detailom a vychoval som mnohých šampiónov v grapplingu. Hlavne som však milujúci otec a manžel, ktorý žije takzvaný “jiu-jitsu lifestyle”. V tomto športe sa je stále čo učiť a aj ja sa stále vzdelávam, aby som mohol tieto vedomosti posúvať ďalej mojim zverencom.
Ján Šuniar: Ja ako tréner? Snažím sa každému zverencovi venovať rovnako a odovzdávať im všetko čo som sa zatiaľ naučil ja. Chcem tých ľudí tak správne “nakaziť”, aby pochopili, že grappling nie je len bezduchým váľaním sa po zemi, ale aj mentálnym a emočným tréningom vďaka ktorému sú z nás lepší ľudia.